Rodzaje materiału, z którego produkujemy pudełka

Jako producent opakowań, sekret naszej niezwykle bogatej i różnorodnej oferty tkwi w tym, iż korzystamy z wielu różnych surowców. Wszystkie te surowce łączy wspólna cecha – wyprodukowane zostały z masy papierniczej powstałej z włókien organicznych (głównie celuloza i ścier drzewny) oraz z odpadów odpowiednich do recyklingu, głównie makulatury. Bardzo często do produkcji wykorzystuje się również inne włókna roślinne, np. słomę, trzcinę, bawełnę, len, konopie, bambus. Dzięki temu produkowane przez nas pudełka są jednym z najlepszych ekologicznych rozwiązań.

Każdy rodzaj materiału, z którego produkujemy pudełka jako producent opakowań ma inne właściwości i możliwości, a tym samym ograniczenia. Karton i tektura to pojęcia używane często zamiennie. Pomimo że oba materiały są wyrobami papierniczymi, nie oznaczają do końca tego samego, co może prowadzić do nieporozumień. Sprawdź, jakie są różnice między kartonem i tekturą.

Karton

Karton jest stosunkowo cienkim o jednolitej strukturze materiałem, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Mimo że elegancki, nie jest to niestety materiał super wytrzymały na duże obciążenia, dość łatwo go uszkodzić i w związku z tym jego zastosowanie jest ograniczone. Używany jest do wykonywania takich przedmiotów jak pudełka o niewielkiej oraz średniej wielkości, zaproszenia, eleganckie koperty, teczki, torebki, itp.

W naszej ofercie Promis – producent opakowań, proponujemy wiele opakowań wykonanych z kartonów o gramaturze od 250 do 300 g/m², które dedykowane są do zapakowania lekkich przedmiotów typu krawat, t-shirt, apaszka, pasek, karta kredytowa czy lojalnościowa, voucher, USB, słodycze, itp. Opakowania te wykonujemy gównie z kartonów barwionych w masie (ozdobnych) występujących w bardzo szerokiej palecie kolorów oraz z kartonów typu kraft.

Tektura

Z racji tego, że tektura składa się z aż kilku warstw masy papierowej, jej grubość jest znacznie większa, niż wyżej opisanego kartonu. W związku z tym tego typu surowiec jest znacznie mniej elastyczny. Jego grubość sprawia jednak, że można z niego produkować solidne, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne opakowania.

W naszej produkcji wykorzystujemy 2 rodzaje tektury:

Tektura falista

Wykonuje się ją z kilku – od dwóch do siedmiu – warstw papieru. Warstwa środkowa, która znajduje się między warstwami prostymi, jest falowana, co zwiększa sztywność i wytrzymałość arkusza. Tektura falista jest bardzo lekka.

Do produkcji naszych opakowań w Promisie – producent opakowań wykorzystujemy:

  • Tekturę trzywarstwową gładką z falą E (tzw. mikrofalę) o gramaturze 385 g/m2. Tektura ta służy nam głównie do kaszerowania jej (oklejania) papierami ozdobnymi lub z zadrukiem offsetowym.
  • Tekturę czterowarstwową o gramaturze 485 g/m2 z warstwą falistą umieszczoną na zewnątrz w kolorze naturalnym lub białym. Określamy ją mianem tektury prążkowanej z uwagi na jej dodatkową ozdobną fakturę.

Tektura lita (tzw. introligatorska)

Cechuje się bardzo gęstą strukturą, gładką powierzchnią, wysoką sztywnością i dużą wytrzymałością na przebicia, zgięcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jest doskonałym materiałem do produkcji eleganckich opakowań dla towarów luksusowych i wymagających szczególnie pięknej oprawy. To z tego rodzaju tektury powstają pudełka okładkowe zamykane na magnesy, flowerboxy, pudełka szufladkowe i cała gama innych opakowań.

Do produkcji tego typu opakowań wykorzystujemy tektury o gramaturach powyżej 900 g/m2 i grubości 1,5-3 mm.

Papier

Tektura to podstawowy materiał, z którego produkujemy pudełka, ale to tylko baza, która aby uzyskać zamierzony efekt końcowy potrzebuje wykończenia. To wykończenie zapewniają papiery, którymi kaszerujemy i oklejamy pudełka.

Top Nr 1 w naszej produkcji to papiery barwione w masie (tzw. ozdobne), które cechują się jednolitym nasyceniem barwy na całej powierzchni arkusza. Kolor nadawany jest jeszcze w procesie produkcji i polega na dodaniu barwnika do masy papierniczej.

Zalety papieru barwionego w masie:

  • bogata kolorystyka, możliwość dowolnego wyboru barw już przy niewielkich nakładach
  • brak białych obwódek na liniach cięcia, na brzegach
  • trwały kolor bez ryzyka jego wycierania
  • możliwość zastosowania wielu uszlachetnień (np. hot-stamping, sitodruk, lakier UV)

Wady:

  • brak możliwości idealnego „wpasowania się” w kolor wskazany przez Klienta (np. z palety Pantone)

Drugą grupą papierów, które stosujemy do oklejania pudełek w Promisie – producent opakowań są papiery z zadrukiem offsetowym, czyli w sytuacjach, gdy opakowanie ma zaprojektowaną indywidualną grafikę lub niemożliwy jest dobór odpowiedniego koloru spośród palety papierów barwionych w masie. Tutaj istnieje dużo większa możliwość zastosowania wielu uszlachetnień. Najczęściej stosowane to: lakierowanie (lakier dyspersyjny, UV, lakierowanie wybiórcze), laminowanie (folia matowa, błyszcząca, soft touch, anti-scratch, strukturalna), hot-stamping.

Druk offsetowy to jednak nie jest rozwiązanie dla wszystkich. Opłacalny jest jedynie przy większych nakładach, ponieważ jest dość czasochłonny i generuje wysokie koszty początkowe.

Zobacz Polecane Pudełka Promis:

Pudełko kartonowe z fantazyjnym zamknięciem
RW05-01
Pudełko na prezent kartonowe z fantazyjnym zamknięciem

Pudelko na prezent

eleganckie-pudelko-eventowe-na-olowki-rw25-510x510
RW25
Pudełko szufladkowe 

Pudełka dedykowane

WN117
Pudełko prezentowe z zamknięciem kopertowym

Pudełka prezentowe

ekskluzywne kartonowe pudełko upominkowe na zaproszenie karnet voucher rw09
RW16 Pudełka na karte voucher

Pudełko etui na kartę

Promis © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development:  www.advit.pl